Wszystko o myjkach ciśnieniowych
   02/12/2022
Wszystko o myjkach ciśnieniowych

Każda praca, niezależnie od tego, dlaczego jest wykonywana, jest przyjemniejsza, gdy można ją sobie ułatwić. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, dzięki którym codzienne obowiązki są łatwiejsze. Jednym z takich rozwiązań jest myjka ciśnieniowa. Nie powinno jej zabraknąć w żadnym domu. Dzięki niej mycie auta, pranie dywanów, tapicerki lub innych powierzchni staje się przyjemnością.

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Jednym z popularniejszych i częściej spotykanych rozwiązań jest myjka ciśnieniowa elektryczna. Dzięki zasilaniu na prąd, myjka może pracować bez ograniczeń przez dłuższy czas. Nie trzeba uważać na rozładowaną baterię akumulatora czy brak paliwa. Doskonale sprawdzi się przy prostych pracach, takich jak mycie samochodu, czyszczenie tapicerki czy dywanu, czyli do niewielkich powierzchni, gdzie nie trzeba się przemieszczać, by dokładnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Pewnym ograniczeniem jest tutaj kabel. Ma on określoną długość, dlatego chcąc wyczyścić większą powierzchnię (np. ściany, podłogi, parking z kostki brukowej), niezbędny jest przedłużacz. Nie jest to wygodne i wymaga więcej cierpliwości. Przy takich pracach zdecydowanie lepiej sprawdza się myjka ciśnieniowa akumulatorowa. Bateria działająca przez kilka godzin pozwala na oczyszczenie powierzchni, a przy tym nie trzeba martwić się brakiem przedłużacza czy zbyt krótkim kablem, który będzie się plątał i utrudniał pracę. Jeśli czyszczone powierzchnie są mocno zabrudzone lub są wyjątkowo duże (np. hale produkcyjne, duże maszyny, itp.), najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa spalinowa. Choć jest głośniejsza, niż pozostałe wymienione wcześniej, to jest mocniejsza i działa znacznie efektywniej, niż myjki akumulatorowe czy elektryczne. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie na ogromnych powierzchniach wymagających czyszczenia, na których nie ma możliwości regularnego ładowania akumulatora lub stałego podłączenia do gniazdka. Dzięki temu, że myjka ciśnieniowa zasilana jest na paliwo, kanister zawsze można mieć przy sobie i uzupełnić braki w dowolnym miejscu. Myjka ciśnieniowa spalinowa wyróżnia się wyższą mocą pracy i wyższym ciśnieniem, dzięki czemu bez większego trudu można usunąć najbardziej trwałe i uciążliwe zabrudzenia. Wybierając rozwiązanie odpowiednie dla siebie, warto zastanowić się zatem, do jakich prac myjka ciśnieniowa będzie wykorzystywana najczęściej.

Najważniejsze parametry

Niezależnie od tego, czy wybiera się myjkę akumulatorową, elektryczną czy spalinową, kluczowe są jej parametry. To one sprawiają, że myjka działa poprawnie i daje oczekiwane rezultaty. Szukając rozwiązania idealnego dla swoich potrzeb warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników. Pierwszy z nich to moc, która wpływa na poziom zużycia prądu przez myjkę, ale też definiuje jej wydajność. Najsłabsze myjki ciśnieniowe, które można znaleźć na rynku, wyróżniają się mocą 1200-1600W. Z kolei najmocniejsze dysponują parametrami o wartości 2,5-3kW. Kolejnym istotnym parametrem jest ciśnienie robocze i maksymalne. To pierwsze określa uśrednioną wartość ciśnienia i to na nie należy zwracać uwagę (zwykle jest to od 65 do 170 bar), natomiast ciśnienie maksymalne, to najwyższa wartość, którą na danym urządzeniu można osiągnąć. Nie należy jednak z maksymalnym ciśnieniem pracować cały czas, gdyż może to zaszkodzić niektórym nawierzchniom. Wartość ta powinna być zatem dostosowana do powierzchni, na której w danym momencie się pracuje. Szukając myjki ciśnieniowej należy zwrócić także uwagę na dołączone do myjki szczotki i dysze. Warto wybrać model, w którym dostępnych jest kilka opcji, tak by lepiej dopasować możliwość urządzenia do czyszczonej powierzchni i by nie uszkodzić jej zbyt dużym ciśnieniem. Ważnym parametrem jest także długość węża (dzięki niemu zapewnia się odpowiedni komfort pracy), podawanie wody (zwykle jest to od 300 do 600 litrów na godzinę) oraz typ zbiornika na środki czyszczące. Jest to o tyle ważne, że nie każda myjka w taki zbiornik jest wyposażona. Myjka ciśnieniowa do czyszczenia używa nie tylko samej wody, ale też odpowiednich środków czyszczących. Jeśli nie będzie na nie miejsca, myjka ciśnieniowa nie spełni swojej funkcji. Uwzględniając powyższe parametry zyskuje się pewność, że wybrane urządzenie będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz do typu czyszczonej powierzchni.

Polecane modele

Wybierając model myjki ciśnieniowej, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, należy przede wszystkim ustalić, do czego myjka będzie wykorzystana. Od tego, w jakich miejscach, do jakich celów i jak często będzie użytkowana, zależy to, jaki model się najlepiej sprawdzi. Jeśli będzie często przenoszona, wnoszona na wyższe piętra, ale będzie wykorzystywana do czyszczenia niewielkich powierzchni, lepiej wyposażyć się w model o mniejszej mocy i o niższym ciśnieniu, ale lżejszy i wygodniejszy. Jeśli natomiast myjka ciśnieniowa będzie stosowana do czyszczenia dużych i trudno dostępnych powierzchni (lub np. w obiektach przemysłowych), wówczas należy wyposażyć się w myjkę ciśnieniową wyróżniającą się mocniejszymi parametrami. W ten sposób skróci się czas pracy. Jeśli często pracuje się w miejscach, w których nie ma bezpośredniego zasilania, warto wybrać te modele, które są zasilane akumulatorem. Modele spalinowe lepiej sprawdzą się w przemyśle ciężkim, gdzie wydajność powinna być zdecydowanie wyższa. Nie ma znaczenia natomiast waga sprzętu. Do użytku domowego najlepiej wybrać myjki ciśnieniowe elektryczne lub akumulatorowe.

Myjki ciśnieniowe to niezbędnik w każdym domu i miejscu pracy. Pozwalają na utrzymanie nieskazitelnej czystości przy niewielkim wysiłku, który wkłada się w czyszczenie zabrudzonej powierzchni. Wybierając rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb, zyskuje się pewność, że przy pomocy myjki ciśnieniowej praca będzie łatwiejsza i zaoszczędzi czas.

Comments

Log in or register to post comments