Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce.

Jaką kosę wybrać? Spalinową, elektryczną czy akumulatorową?
   27/06/2022
Jaką kosę wybrać? Spalinową, elektryczną czy akumulatorową?

Koszenie trawy dla wielu osób jest zajęciem relaksującym. Im większy trawnik, tym więcej możliwości na znalezienie spokoju. Relaks może zapewnić nie tylko piękna trawa i jej świeży zapach, ale też dobry sprzęt, dlatego warto zainwestować w dobrą kosę. Wybór na rynku jest tak duży, że niezależnie od wymagań, każdy znajdzie rozwiązanie przeznaczone specjalnie dla niego.

Najważniejsze parametry

Niezależnie od tego, czy chce się zakupić kosę spalinową, elektryczną czy akumulatorową, przed podjęciem ostateczne decyzji trzeba zastanowić się, do czego kosa będzie potrzebna i czym powinna się wyróżniać. Trzeba ustalić typ silnika, masę kosy, średnicę cięcia, rodzaj uchwytu, pojemność zbiornika paliwa, poziom głośności, element tnący czy dodatkowe wyposażenie. Każda z tych cech wpływa na prędkość koszenia i dokładność, ale również sprawia, że kosa nie będzie pasować do każdego typu trawników i do każdego miejsca. Jeśli bowiem chce się kosić miejsca, w których trudno jest o energię elektryczną, nie można wybrać kosy elektrycznej. Jeśli powierzchnia jest duża i trudna, podkaszarka powinna być lekka i wytrzymała. Jeśli kosi się jedynie przydomowy, delikatny trawnik, również można wybrać inny sprzęt, niż taki, który wykorzystywany jest również do koszenia dużej trawy lub trudno dostępnych miejsc. Mając na uwadze powyższe czynniki można lepiej wybrać kosę dostosowaną do potrzeb.

Kosa elektryczna

Podkaszarki elektryczne to rozwiązanie najtańsze i bardzo proste w codziennej eksploatacji. Doskonale sprawdzą się dla osób, które szukają lekkiej, poręcznej i wygodnej w obsłudze kosy. Moc takich podkaszarek zasilanych z gniazdek to najczęściej 450-550W, choć na rynku pojawiają się także mocniejsze narzędzia. Kosa elektryczna jest zwykle wyposażona w żyłkę nylonową umieszczoną na głowicy. Mocno napięte dwie końcówki, wprawione w szybki ruch, tną nawet największą trawę. Nieco droższe modele zamiast żyłki mają metalowe lub plastikowe noże. Są one bardziej trwałe i efektywne, niż żyłka, dlatego decydując się na podkaszarkę elektryczną, warto zainwestować w droższy model. Te często też są wyposażone w teleskopową rękojeść, dzięki czemu łatwiej dopasować kosę do indywidualnych potrzeb. Warto też wybrać model z dodatkowym uchwytem do podtrzymywania kosy. Choć jest to standard, nadal na rynku można znaleźć podkaszarki elektryczne bez tego uchwytu, przez co ręce się szybciej męczą, a komfort obsługi jest zdecydowanie mniejszy. Kosa elektryczna jest idealna do niewielkich trawników i do miejsc, w których bez trudu podłączymy kosę do gniazdka. Wybierając kosę elektryczna warto zaopatrzyć się także w przedłużacz, by można było dotrzeć do wszystkich zakamarków trawnika. Kabel nie może być jednak zbyt długi, by nie obniżać napięcia. Kosa elektryczna nie jest polecana przy dużych trawnikach lub w miejscach, gdzie rośnie wiele krzewów i drzewek.

Ranking kos elektrycznych

Pozycja
Nazwa
Moc
Waga
Średnica cięcia
Link
1.
1000 W
4,7 kg
350 mm
2.
540 W
4 kg
350 mm
3.
540 W
3,9 kg
350 mm

Kosa akumulatorowa

Jeśli na działce nie ma dostępu do prądu lub jeśli poruszanie się z kablem przymocowanym do podkaszarki sprawia trudności, a nadal ważna jest lekkość i zwinność urządzenia, warto wybrać kosę akumulatorową. Jest ona lekka, dzięki czemu każdy może z niej korzystać. Wyposażona jest w żyłkę, zestaw plastikowych albo metalowych noży. Podobnie jak w przypadku kos elektrycznych, dużo efektywniejszym i bardziej trwałym rozwiązaniem są noże. Nie trzeba ich tak często wymieniać, wolniej się zużywają, a przede wszystkim o wiele lepiej radzą sobie na większych powierzchniach. Dużą zaletą kosy akumulatorowej jest brak kabla. Wystarczy pamiętać o tym, by przed jej użytkowaniem naładować akumulator. Czas pracy uzależniony jest od pojemności akumulatora, ale również od typu pracy, którą się wykonuje. Jeśli posiada się wymagający i trudny trawnik, kosi się chwasty lub dziką trawę, kosa zużyje więcej energii. Niemniej doskonale sprawdza się również przy pracy w terenie, gdzie nie ma dostępu do prądu. Warto ją wybrać ze względu na wygodę i fakt, że pracuje cicho. Jej dźwięk będzie akceptowany również przez sąsiadów, którzy zwykle nie cierpią dźwięku kosy sąsiada. Jeśli zatem dbamy o komfort swój i innych, a trawnik nie jest zbyt wymagający, kosa akumulatorowa będzie doskonałym rozwiązaniem.

Ranking kos akumulatorowych

Pozycja
Nazwa
Czas pracy
Waga
Średnica cięcia
Link
1.
do 40 min.
4,9 kg
420 mm
2.
do 45 min.
3,2 kg
380 mm
3.
do 50 min.
3,5 kg
280mm

Kosa spalinowa

Podkaszarki spalinowe to urządzenia doskonale sprawdzające się w najtrudniejszych warunkach. Nie potrzebują prądu i nie rozładują się po kilku godzinach pracy. Dzięki temu, że działają na paliwo, wystarczy mieć ze sobą bak z paliwem, by regularnie uzupełniać zapas. Kosa spalinowa idealnie sprawdzi się w terenie. Będzie też idealnym rozwiązaniem, gdy do skoszenia jest nie tylko piękny trawnik, ale chwasty lub trawa, która bez kontroli rosła przez lata, a tradycyjna kosiarka nie dałaby sobie rady. Podkaszarka spalinowa, ze względu na silnik jest cięższa od elektrycznych czy akumulatorowych. Szukając rozwiązana idealnego dla siebie, trzeba wybrać model wyposażony w pas i szelki podtrzymujące. W ten sposób odciąża się ręce, a ciężar przenosi się na barki i plecy. Wadą urządzenia jest hałas. Decydując się na ten model, należy wyposażyć się także w nauszniki ochronne. Należy też pamiętać, że podczas koszenia pojawia się zapach spalin. Jest to model dla osób, które mogą pracować w trudniejszych warunkach i na bardziej wymagającym sprzęcie. Niezależnie jednak od pewnych uciążliwości, czas pracy i dokładność jest tutaj największą zaletą. Jeśli dysponuje się dużymi powierzchniami do skoszenia, nie ma się dostępu do gniazdka lub trzeba się zmagać z bardzo zaniedbanymi miejscami, kosa spalinowa jest najlepszym narzędziem.

Ranking kos spalinowych

Pozycja
Nazwa
Moc
Waga
Średnica cięcia
Link
1.
1,1 KM
5,1 kg
420 mm
2.
2,7 KM
7,5 kg
480 mm
3.
3,3 KM
9,3 kg
520 mm

Comments

Log in or register to post comments