Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce.

Kosiarka - kompendium wiedzy
   12/10/2021
Kosiarka - kompendium wiedzy

Podczas prac w ogrodzie z pewnością najczęściej korzystamy z kosiarki. Dzięki niej możemy idealnie przystrzyc trawę, co nadaje całej przestrzeni estetycznego charakteru. Chociaż każdy ogrodnik potrafi ją obsługiwać, sprzęt ten czasami może przysparzać problemów. W poniższym artykule przeanalizujemy najczęstsze pytania, które dotyczą konserwacji, budowy i naprawiania kosiarek.

Dlaczego należy dbać o filtr paliwa?

Aby zatroszczyć się o stan kosiarki, zanim dojdzie do ewentualnej awarii, trzeba przede wszystkim wiedzieć, w którym miejscu znajduje się filtr paliwa. Jego regularna wymiana jest niezbędna, aby uniknąć uszkodzenia silnika i zaoszczędzić paliwo. Filtr ten w kosiarce znajduje się najczęściej bezpośrednio w zbiorniku paliwa lub w przewodzie paliwowym. Podczas jego wymiany należy zadbać o środki ochrony osobistej oraz zachować ostrożność. Częstotliwość tej czynności zależy przede wszystkim od tego, jak często używasz kosiarki. Filtr powinieneś wymieniać zawsze wtedy, gdy zauważysz, że jest brudny, a silnik gorzej pracuje.

Jak często wymieniać olej?

Aby kosiarka prawidłowo pracowała, należy również regularnie wymieniać olej. Nieprawidłowo dobrany lub stary olej może być przyczyną między innymi dymienia kosiarki. Przyjęło się, że w przypadku użytkowania jej wyłącznie na potrzeby domowe, wystarczy zrobić to raz w roku na wiosnę lub po każdych 30-50 godzinach pracy. Warto zawsze zapoznać się jednak z wytycznymi, które producent konkretnego modelu umieścił w instrukcji.

Najczęstsze awarie kosiarek

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy już o jednej z najczęstszej awarii kosiarek, czyli dymieniu. Oprócz złego oleju może ona być spowodowana także wyciekiem powietrza ze skrzyni korbowej, zużyciem cylindra lub nieprawidłowym kątem prowadzenia kosiarki. Zbytnie pochylenie może także doprowadzić do zalania silnika i skutkować gaśnięciem urządzenia po kilku minutach od uruchomienia. Kosiarka może gasnąć także wtedy, gdy konieczne jest wyregulowanie jej obrotów, wymiana świec zapłonowych lub zwykłe wyczyszczenie. Z wszystkimi tymi czynnościami można oczywiście poradzić sobie samodzielnie. Warto pamiętać, że jeśli Twoja kosiarka nie zbiera trawy, warto wymienić lub naostrzyć jej nóż. Aby go wyjąć, wystarczy przechylić kosiarkę i odkręcić śrubę. W tym momencie możesz wyjąć nóż bez ryzyka.

Kiedy należy oddać kosiarkę do serwisu?

Nieco więcej problemów może pojawić się, gdy kosiarka została pozostawiona na zimę z resztką paliwa w silniku. Najprawdopodobniej nie odpali ona wiosną. Z początkiem kwietnia należy ją wówczas dokładnie wyczyścić, wymienić filtr i olej. Aby uniknąć przykrej niespodzianki, po skończonym sezonie najlepiej oddać kosiarkę do profesjonalnego serwisu na przegląd. Również w przypadku strzelania silnika, spowodowanego awarią gaźnika lub cewki oraz pracą na zbyt dużych obrotach, powinieneś udać się do sprawdzonego mechanika, aby uniknąć niebezpiecznego samozapłonu silnika kosiarki.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu kosiarka nie będzie już miała przed Tobą żadnych tajemnic. Przy odrobienie doświadczenia większość osób doskonale sobie radzi z drobnymi awariami, jednak zawsze przy najmniejszych wątpliwościach warto zaufać doświadczonemu specjaliście.

Comments

Log in or register to post comments