Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce.

Najlepsze piły mechaniczne - Ranking
   12/10/2021
Najlepsze piły mechaniczne - Ranking

W każdym gospodarstwie domowym może potrzeba użycia piły mechanicznej, więc warto się w nią zaopatrzyć. Istnieje kilka rodzajów tego narzędzia, przystosowanych do cięcia różnego typu materiałów. Ważne jest, aby wybrać model dopasowany do indywidualnych potrzeb i przeznaczenia. Od tego też będzie zależeć cena urządzenia. W przypadku wykorzystania amatorskiego (kilka razy w roku), można postawić na nieco tańszą opcję.

Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych pił mechanicznych, z podziałem ze względu na rodzaj zasilania - spalinowy, elektryczny i akumulatorowy. Tworząc go wzięliśmy pod uwagę wagę i moc sprzętu, poziom emitowanego hałasu oraz inne aspekty. Jednymi z najczęściej wybieranych i godnych zaufania produktów są pilarki marki Stihl, które można odnaleźć w naszym asortymencie.

Ranking pilarek spalinowych

Pozycja
Nazwa
Moc
Waga (bez paliwa)
Długość prowadnicy
Stosunek Ciężaru Do Mocy
Link
1.
1,6 KM
4,65 kg
35 cm
3,4 kg/kW
2.
1,9 KM
4,78 kg
35 cm
3 kg/kW
3.
2,3 KM
4,98 kg
35 cm
2,5 kg/kW
4.
6 KM
7,27 kg
50 cm
1,4 kg/kW
5.
4,8 KM
6,68 kg
40 cm
1,6 kg/kW

Dobra piła spalinowa sprawdzi się podczas pracy w lesie, na działce oraz pomoże podczas czynności budowlanych. Znacznie przyśpieszy wykonywanie takich zadań, jak przycinanie drzewek i wycinanie zarośli, aby ogród prezentował się schludnie. Poradzi sobie także z docinaniem desek bądź belek. Użytkowanie modeli spalinowych nie jest ograniczone długością przedłużacza ani pojemnością akumulatora, co daje dużą swobodę pracy.

Piły spalinowe funkcjonują w oparciu o jednocylindrowe, gaźnikowe silniki dwusuwowe z zapłonem iskrowym. Posiadają dwa zbiorniki, moduł, filtr powietrza, świecę zapłonową i kabel wysokiego napięcia. Koło zębate, łańcuch i prowadnica składają się na zespół tnący. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia natomiast specjalny hamulec. Urządzenia dostępne na rynku różnią się między sobą jakością wykonania, wykorzystanymi materiałami i rozwiązaniami technicznymi, wpływającymi na niezawodność sprzętu i jego trwałość. Skoro już jest jasne z czego składa się piła spalinowa, jak działa i jakie są jej zastosowania przedstawiamy nasz ranking pił spalinowych.

Najlepsza piła spalinowa - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup pilarki spalinowej chcesz mieć pewność, że wybrany produkt w pełni spełni Twoje oczekiwania. Podpowiadamy na jakie parametry warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest waga. Niektóre modele ważą 3-4 kilogramy, inne nawet 10. Od czego to zależy? Im więcej dodatkowych funkcji tym urządzenie jest cięższe, ale też zdecydowanie mniej poręczne. Warto zastanowić się do czego będziesz wykorzystywać piłę i które dodatki będą potrzebne, a z których spokojnie można zrezygnować.

ranking pilarek spalinowych

Najważniejsza jest moc piły spalinowej, która zależy od przeznaczenia urządzenia. Prace amatorskie, takie jak przycinanie drzewek czy gałęzi nie wymagają zbyt dużej mocy – wystarczy 1,5-2,5 KM. Jeśli jednak sprzęt ma być użytkowany w lesie, do cięcia drewna na opał warto postawić na minimum 2,5 KM. W przypadku prac bardziej zaawansowanych, jak regularna wycinka drzew dobrze będzie wybrać model jeszcze mocniejszy – nawet 9 KM.

Należy zaznaczyć, że niektóre piły spalinowe potrafią pracować naprawdę głośno, co może być nieprzyjemne, nawet jeśli zaopatrzysz się w specjalne słuchawki ochronne. Aby uniknąć tego problemu i wiążącego się z nim dyskomfortu zwróć uwagę na poziom emitowanego hałasu. Ostatnim co powinno się sprawdzić przy wyborze piły spalinowej jest długość prowadnicy. Im jest ona dłuższa tym komfort wykonywania wszelkich prac wzrasta. Do prostych, amatorskich czynności w zupełności wystarczy 30-35 centymetrów. Dłuższa prowadnica będzie natomiast lepszym wyborem do prac leśnych. Na sam koniec można również sprawdzić zapotrzebowanie na paliwo. Przy zakupie stosuj się do naszych wskazówek a z pewnością wybierzesz dla siebie najlepszą pilarkę spalinową.

Piła akumulatorowa – co ją wyróżnia?

Pilarki akumulatorowe są wyposażone w akumulator, więc są nieco cięższe niż modele elektryczne. Nie mają ograniczonego zasięgu, jednak trzeba pamiętać o ich regularnym ładowaniu. Litowo-jonowy akumulator, w które zazwyczaj są wyposażone ładuje się 0,5-1,5 godziny. Piły akumulatorowe spośród innych urządzeń wyróżnia cicha praca i brak emisji spalin. W wyposażeniu mają prowadnice, system napinania i wymiany łańcucha, a także szybki rozruch. Będą idealne do pracy w ogrodzie czy przy niewymagającej obróbce drewna.

Jaki model wybrać? – ranking pił łańcuchowych akumulatorowych

Pozycja
Nazwa
Czas pracy
Waga (bez akumulatora)
Długość cięcia
Zalecany akumulator
Link
1.
do 45 min
2,6 kg
30 cm
AK 30
2.
do 55 min
2,7 kg
30 cm
AK 20
3.
do 200 min
3,6 kg
35 cm
AP 300 S
4.
do 230 min
3,1 kg
30 cm
AP 200
5.
do 62 min
2,5 kg
30 cm
AP 200

Pilarka akumulatorowa to spory wydatek, choć na rynku można znaleźć produkty w dobrej cenie o wysokiej jakości wykonania. Jak wybrać odpowiedni model? Najważniejsza jest moc urządzenia, odpowiadająca za jego wydajność. Im większa moc, tym grubsze i twardsze materiały pilarka będzie w stanie ciąć. Ponadto zmaleje ryzyko przegrzania i przeciążenia podczas intensywnej pracy.

Kolejnym aspektem jest długość prowadnicy i łańcucha, zależna od przeznaczenia sprzętu. Do niewielkich prac domowych wystarczy 30-35 centymetrów. Jeśli jednak piła ma służyć cięciu grubszych pni czy gałęzi, przyda się parę centymetrów więcej, zwłaszcza jeśli zależy Ci na czasie, gdyż praca krótkim ostrzem jest bardziej czasochłonna. Istotnym parametrem jest również waga urządzenia, wpływająca na komfort użytkowania. Najlżejsze modele ważą około 3 kilogramów, inne mogą ważyć nawet 10 kilogramów.

ranking pilarek akumulatorowych

Jako, że piła akumulatorowa pracuje w oparciu o wbudowany akumulator należy sprawdzić jego maksymalną pojemność i napięcie. Dobrze gdyby był on kompatybilny z innymi urządzeniami. Warto również zorientować się w takich aspektach, jak jakość wykonania oraz odporność na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Poniżej przedstawimy ranking pilarek akumulatorowych, aby ułatwić Ci wybór.

Zalety piły elektrycznej

Na rynku dominują pilarki spalinowe, jednak ich elektryczne odpowiedniki również mają wielu zwolenników. Ich największą zaletą jest prostota obsługi. Uruchomianie jest niezwykle łatwe. Piły elektryczne cechują się również znacznie cichszą pracą oraz emitują mniej drgań, więc ich użytkowanie jest przyjemniejsze. Modele są także lekkie i bardzo poręczne.

Ranking pilarek elektrycznych – najważniejsze parametry

Pozycja
Nazwa
Moc
Waga
Długość prowadnicy
Typ Piły Łańcuchowej
Link
1.
1,7 kW
4,2 kg
35 cm
Picco Micro Mini 3 (PMM3)
2.
1,9 KW
4,3 kg
35 cm
Picco Micro 3 (PM3)
3.
2,5 kW
5,7 kg
40 cm
Picco Micro 3 (PM3)
4.
1,4 kW
4,1 kg
35 cm
Picco Micro Mini 3 (PMM3)
5.
2,3 kW
4,7 kg
35 cm
Picco Micro 3 (PM3)

Aby wybrać najlepszą piłę elektryczną należy dokładnie przestudiować jej dane techniczne. Szczególnie powinno się zwrócić uwagę na moc, podawaną w kilowatach lub watach. Z prostymi pracami domowymi czy cięciem świeżego, miękkiego drewna doskonale poradzi sobie model o wartości do 1200 W. Wyższa moc może okazać się potrzebna w przypadku bardziej wymagających czynności. Najlepiej jednak wyposażyć się w narzędzie uniwersalne o mocy od 1500 W do 2400 W. Innym ważnym aspektem piły elektrycznej jest zasilanie. Większość tego typu urządzeń charakteryzuje się napięciem równym 230-240 V.

Bardzo istotnym elementem jest prędkość przesuwu łańcucha, która odpowiada za szybkość pracy. Należy zwrócić również uwagę na długość prowadnicy. Przede wszystkim powinno się ją dobrać do średnicy ciętych bali. Jeśli głównym przeznaczeniem sprzętu będą prace precyzyjne, lepiej wybrać nieco krótszą prowadnicę. Nie bez znaczenia jest głośność urządzenia – maksymalne wartości to 100 decybeli, ale im mniej tym lepiej, gdyż praca w dużym hałasie bywa bardzo nieprzyjemna. Pilarka powinna być także niezbyt ciężka (4-6 kilogramów) i dobrze wyważona, aby użytkowanie było łatwe i nie sprawiało problemów. Wygodne uchwyty pozwolą na pracę przez wiele godzin.

ranking pilarek elektrycznych

Wybierając najlepszą pilarkę elektryczną dla siebie należy mieć na uwadze system napinania łańcucha. Najlepiej sprawdzi się beznarzędziowy. Posługiwanie się piłą nie jest najbezpieczniejszym zajęciem, dlatego warto sprawdzić czy dany model został wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia przed odbiciem. Ważne jest również, czy spust jest chroniony przed przypadkowym włączeniem. Na rynku można dostać również modele z blokadą gazu. Wiemy, że wybór nie jest prosty, więc poniżej prezentujemy ranking pił łańcuchowych elektrycznych

Jak dbać o piłę mechaniczną – olej do pilarek i zasady konserwacji

Niezależnie od rodzaju piły (spalinowa, akumulatorowa czy elektryczna) należy o nią dbać. Piły łańcuchowej nie powinno używać się bez oleju, który chroni łańcuch. Wytworzona warstwa ochronna przyczynia się do płynnej pracy ogniw. Niestosowanie oleju lub używanie zbyt małej ilości może skutkować zakleszczeniem lub zacięciem się łańcucha, a w najgorszym wypadku jego zerwaniem. Nie należy zastępować go olejem samochodowym ani smarem.

Łańcuch w pilarce należy regularnie ostrzyć, aby zachować odpowiednią wydajność urządzenia. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się specjalny zestaw pilników oraz wykorzystanie prowadnicy do ich przesuwania pod odpowiednim kątem. Można również zaopatrzyć się w szlifierkę elektryczną lub oddać urządzenie do serwisu/warsztatu.

najlepsze pilarki stihl

Jak powstała i jak działa piła łańcuchowa?

Pierwsze tego typu urządzenie powstało w latach 30. XIX wieku i było przeznaczone do cięcia kości. Następnie w 1927 roku zaczęto produkować modele zasilane gazem. Współczesne piły łańcuchowe wynalazł w 1947 roku Joseph Buford Cox. Narzędzie składało się z silnika, prowadnicy, zbiornika na olej, hamulca zabezpieczającego i łańcucha tnącego. Wszystkie elementy są zamknięte w obudowie, posiadającej spust i uchwyt. Najważniejszym komponentem jest łańcuch, który obraca się wokół prowadnicy, posiadający kilka niewielkich ostrzy typu żłobikowego. Pilarka łańcuchowa składa się z trzech rzędów ogniw. Po prawej i lewej stronie znajdują się ogniwa tnące i łączące, a po środku prowadzące. Całość jest połączona nitami.

A więc jaka piła będzie najlepsza? Podsumowanie

Piła spalinowa najlepiej sprawdzi się podczas prasy w lesie czy w terenie, gdzie nie ma prądu. Należy jednak brać pod uwagę, że jest dość głośna i emituje dużo zanieczyszczeń do atmosfery. Kolejny typ piły łańcuchowej – akumulatorowa – nie posiada przewodu zasilającego, co jest niezwykle wygodne i eliminuje ryzyko jego przecięcia. Świetnie sprawdzi się do szybkiego przycinania drzew i cięcia opadających gałęzi. Pilarka elektryczna to idealny wybór jeśli szukasz narzędzia do stosowania w okolicy domu lub innym miejscu, gdzie jest dostęp do energii elektrycznej. Wytwarza ona mniej hałasu niż modele spalinowe i jest bardzo wygodna w użyciu. Najlepszy wybór zależy od parametrów urządzenia i indywidualnych preferencji kupującego.

Comments

Log in or register to post comments