Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce.

Jaki traktor ogrodowy wybrać?
   26/07/2022
Jaki traktor ogrodowy wybrać?

Traktor ogrodowy to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich właścicieli dużych trawników. Im bardziej rozległa powierzchnia, tym trudniej kosić trawę przy pomocy tradycyjnej kosiarki spalinowej. Warto wybrać rozwiązanie, które nie tylko ułatwi pracę, ale i dostarczy dobrej zabawy. Mini traktorek ogrodowy przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to jeździło się na niewielkich, akumulatorowych autkach. Tutaj można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze traktorka?

Dzięki temu, że traktorek ogrodowy posiada szeroki korpus roboczy, czas pracy jest zdecydowanie krótszy. Jego niewątpliwą zaletą jest także wygodne siedzenie i kierownica. Kosząc nie trzeba zatem chodzić za kosiarką, czy jej nosić. Wybierając mini traktorek ogrodowy warto więc przede wszystkim sprawdzić szerokość korpusu. Do trawnika nie większego, niż 5000m2 warto wybrać korpus o szerokości 76-100 cm, natomiast dysponując powierzchnią większą, niż 10.000m2 zdecydowanie lepiej sprawdzi się korpus o szerokości większej, niż 115 cm. Zasada jest zatem jedna: im większy jest trawnik, tym szerszy korpus. To pozwoli znacznie skrócić czas pracy. Istotnym elementem jest moc silnika. Również w tym przypadku warto dobrać jego moc do wielkości koszonej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że im większa moc, tym większy powinien być zbiornik na paliwo. W ten sposób nie trzeba będzie zatrzymywać się, by napełnić zbiornik.

Silnik to nie wszystko

Kupując traktor ogrodowy warto zwrócić również uwagę na wbudowany system koszący kosiarki. Dla trawników o średniej wielkości dobre będą niewielkie agregaty koszące, natomiast im większa powierzchnia, tym agregat powinien być większy. Warto także podkreślić, że funkcjonalność agregatu jest uzależniona od ilości, czy systemu noży tnących. Im będzie ich więcej, tym koszenie będzie szybsze. Noże mogą obracać się w jedną lub w dwie strony, co także wpływa na czas pracy. Kupując traktorek ogrodowy, należy zwrócić również uwagę na typ skrzyni biegów. Na rynku dostępne są trzy typy skrzyni biegów: mechaniczna (trzeba się zatrzymać, by zmienić bieg, co może utrudniać pracę), półautomatyczna oraz automatyczna, w której biegi zmienia się w czasie jazdy. Ten model wydaje się najwygodniejszy, choć warto rozwiązanie dostosować do swoich preferencji.

Na koniec warto także ocenić koła i kąt obrotu. Wybierając traktor ogrodowy trzeba zwrócić uwagę na to, by koła nie niszczyły trawy ani gruntu. Najlepiej zatem, by były jednocześnie duże oraz lekkie. Natomiast, jeśli chodzi o kąt obrotu, na rynku są dostępne modele, w których kąt obrotu jest zerowy (traktory wyposażone w ostrza z przodu) lub takie modele, w których obracają się zarówno koła przednie, jak i tylne, dzięki czemu można nimi zawracać. Jeśli w traktorze ogrodowym wielofunkcyjnym występują koła na ramie, połączone zwisami, wówczas ma się pewność, że maszyna jest bardziej zwrotna i stabilna. Ważne jest również, by mini traktorek ogrodowy miał na swoim wyposażeniu kosz oraz system wymiennych noży. Dzięki temu praca jest bardziej efektywna i nie wymaga poprawek.

Gdzie się sprawdzi traktorek ogrodowy?

Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny doskonale pasuje do dużych, zadbanych trawników. Zakup traktora ogrodowego zalecany jest dla trawników zajmujących powierzchnię powyżej 1000 m2. Jeśli dysponuje się trawnikiem zajmującym znaczną powierzchnię, traktor ogrodowy będzie idealnym rozwiązaniem. Jako, że zakup mini traktorka ogrodowego to poważna inwestycja, należy ją dokładnie przemyśleć i wybrać model, który będzie dopasowany do koszonej powierzchni. Ważne jest, aby dopasować go do intensywności i częstotliwości wykonywanej pracy. Jeśli trawa koszona jest raz w miesiącu, wówczas wymagany jest model, który lepiej poradzi sobie z większą i mocniejszą trawą. Istotne są regulowane ostrza, dzięki czemu można kontrolować długość trawy (rzadsze koszenie to często również krócej przycięta trawa). Jeśli natomiast kosi się przynajmniej 3-4 razy w miesiącu, wówczas nie tylko regulacja ostrzy jest ważna. W tym przypadku należy wybrać model bardziej wytrzymały i odporny na eksploatację lub taki, do którego łatwiej dobrać części zamienne. Warto też ocenić, jak wyglądają ceny tych elementów, które zużywają się najszybciej. Wybierając tańszy model, który będzie używany częściej, może się okazać, że pewne elementy zużywają się szybciej i częściej trzeba je wymieniać. Przy intensywnym użytkowaniu lepiej wybrać nieco droższy, ale bardziej wytrzymały model z łatwo dostępnymi częściami wymiennymi.

Kupując mały traktor ogrodowy należy zatem uwzględnić nie tylko jego podstawowe parametry, ale również rodzaj terenu, na którym będzie wykorzystywany. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się na dużych i równych powierzchniach, niż na terenach niewielkich i nierównych. Przed zakupem warto sprawdzić czy jest to rozwiązanie, które faktycznie ułatwi pielęgnację trawnika.

Comments

Log in or register to post comments