Jaki Wertykulator wybrać
   27/02/2023

Pielęgnacja trawnika nie kończy się na wysianiu trawy i jej koszeniu. Chcąc cieszyć się pięknym, zdrowym i zielonym dywanem, trzeba włożyć w pielęgnację wiele pracy. Nie da się tego zrobić bez odpowiednich narzędzi. Kosiarka i grabie to zdecydowanie za mało.

Czym jest wertykulacja?

Wertykulacja, choć stosunkowo niewiele się o niej mówi, jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla trawnika. Polega ona na pionowym nacinaniu darni (do 15 mm w głąb podłoża). Pomaga w usunięciu zalegających resztek darni (tzw. filc). Jest ona tworzona przez obumarłe rośliny. Filc blokuje poprawne nawilżenie i dotlenienie gleby, co zauważalne jest w słabej kondycji trawy. Zalegające resztki darni uniemożliwiają także rozwijanie się nowych pędów trawy oraz tworzą warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Każde wiosenne, przydomowe porządki, powinny zacząć się właśnie od niej. Wszelkie prace warto wykonać z początkiem wiosny. W kwietniu trawa jest mocniej zakorzeniona, a młode pędy nie zostaną zniszczone. Przed wykonaniem wertykulacji należy delikatnie podkosić trawnik (na 1-2 tygodnie przed planowaną wertykulacją). Nim użyje się wertykulatora, warto zadbać o to, by trawnik był lekko wilgotny i bujny.

Wertykulator wyposażony jest w wałki. Obracają się one tylko w jedną stronę, co oznacza, że nie można nim cofać. Początkowa głębokość nacięć nie powinna być większa, niż 5 mm. Z każdym kolejnym objazdem można zwiększać tę wartość, aż do osiągnięcia 15-20 mm. Wertykulator najpierw należy prowadzić w liniach pionowych. Następnie należy zmienić kierunek i prowadzić go w liniach poziomych. Kiedy przejdzie się całą powierzchnię trawnika, ta powinna przypominać szachownicę. Jeśli tak jest, oznacza to, że zabieg został wykonany poprawnie. Po zakończonej pracy z wertykulatorem do trawy można dodatkowo wzruszyć glebę, a później wysiać specjalne nasiona pomagające w regeneracji trawnika. Warto pomyśleć także o zastosowaniu odpowiedniego nawozu (najlepiej organicznego). Po nawiezieniu trawnika należy go obficie podlać, by ten preparat dobrze się rozpuścił i wchłonął.

Wertykulację warto wykonać też jesienią (połowa września). Dzięki temu usuwa się z trawnika zalegający mech, a trawę łatwiej będzie uchronić przed ekstremalnymi, zimowymi warunkami. To sprawi, że na wiosnę trawnik szybciej odzyska swój wygląd.

Jeśli wertykulacja będzie przeprowadzona według powyższych zaleceń, można mieć pewność, że trawnik będzie w dobrej kondycji – nawet po ciężkiej i długiej zimie. Gleba będzie lepiej nawilżona, odżywiona i dotleniona, a przez to trawa będzie mocniejsza i nabierze idealnego koloru.

Podstawowy sprzęt

Sam wertykulator nie wystarczy do wykonania prawidłowej pielęgnacji. Wertykulator to urządzenie pozwalające na pionowe nacinanie darni. Dzięki niemu można usunąć nie tylko martwe części roślin, ale też chwasty i mech. Pozwala na usunięcie szkodników. Wszystko to możliwe jest dzięki ostrym nożom umieszczonym na specjalnych wałkach.

Pomocny w utrzymaniu odpowiedniej kondycji trawnika jest też aerator. Różni się on od wertykulatora do trawy tym, że zamiast noży posiada kolce. Ryzyko uszkodzenia korzeni trawy jest nieco mniejsze, niż w przypadku wertykulatora. Aerator nakłuwa darń. W ten sposób napowietrza, ale i rozluźnia glebę, przez co ta jest lepiej wyrównana, a korzenie trawy nabierają więcej siły i są lepiej pobudzone do wzrostu.

Ostatnim urządzeniem, które pomaga w pielęgnacji, jest rekultywator. Pomaga w spulchnianiu gleby. Dzięki temu, że jest mocniejszy, niż glebogryzarka, można wykorzystać go na większych powierzchniach. Jego elementy nie obracają się (tak jak w przypadku aeratora czy wertykulatora). Zęby wbijają się w ziemię i odpowiednio ją wzruszają. Choć pracę pozornie wykonują podobną, to pielęgnacja przy wykorzystaniu tej trójki będzie przynosiła lepsze efekty. Trawnik będzie odżywiony, zielony i bujny, a o to w pielęgnacji chodzi.

Aerator i wertykulator. Kiedy stosować?

Wertykulator najlepiej stosować wczesną wiosną i jesienią. Pierwszą wertykulację należy wykonać 2-3 lata od wysiania trawy – jeśli posiada się trawnik z siewu. W przypadku, gdy w ogrodzie jest trawnik z rolki, wykonanie wertykulacji zalecane jest wcześniej. Można ją przeprowadzić nawet po roku od rozłożenia trawnika, natomiast zabiegi wykonywane aeratorem można powtarzać kilka razy w trakcie sezonu. Nie tylko wiosną, ale i latem.

Jaki wertykulator wybrać?

Choć na rynku pojawiają się wertykulatory ręczne, to zalecane są one dla bardziej doświadczonych ogrodników. Ci, którym zależy nie tylko na zielonym i zadbanym trawniku, ale też na czasie, poleca się wertykulator spalinowy lub elektryczny. Funkcje tych urządzeń są podobne, jednak zapewniają inny komfort pracy. Wertykulator spalinowy nie wymaga stałego podłączenia do prądu, ale jest głośniejszy. Doskonale sprawdzi się na większych powierzchniach, tam, gdzie trawnik jest obsadzony krzewami lub pojawiają się na nim inne przeszkody utrudniające poruszanie się sprzętem działającym na kabel. Pracuje też szybciej (wyższa moc silnika), dzięki czemu zadanie można wykonać o wiele sprawniej. Jeśli trawnik jest mniejszy, a przeszkody łatwiej ominąć lub nie ma ich wcale, wówczas lepiej jest wybrać wertykulator elektryczny. Pracuje ciszej i choć jest wolniejszy, zapewnia wysoki komfort pracy. Będzie idealny dla osób z małymi dziećmi oraz dla tych, którzy cenią sobie ciszę. Wertykulator elektryczny jest też lżejszy, niż wertykulator spalinowy, dzięki czemu nie wymaga dużej siły, by go prowadzić.

Zastanawiając się zatem, jaki wertykulator wybrać do pielęgnacji przydomowego ogrodu, warto zwrócić uwagę na takie cechy jak:

  • powierzchnia trawnika;
  • napęd;
  • szerokość robocza;
  • głębokość robocza;
  • materiały, z których wykonane są ostrza.

Niezależnie od marki, sugerując się tymi parametrami, wybierze się model dopasowany do własnych potrzeb. Jeśli latem trawa przed domem ma sprawiać przyjemność i zapewniać wypoczynek, trzeba sięgnąć po odpowiednie rozwiązania.

FAQ

Na jakiej głębokości używać wertykulatora?

Wertykulatora najlepiej używać na głębokości 5-15 mm. Nowoczesne wertykulatory mogą działać na głębokości 45 mm, jednak w przydomowym ogrodzie wystarczy max. 15 mm.

Jak często używać wertykulatora?

Wertykulację warto przeprowadzić w kwietniu, po pierwszym koszeniu oraz w połowie września. Najlepsze efekty daje wertykulacja przeprowadzona każdego roku.

Jak działa wertykulator

Wertykulator pomaga w usunięciu obumarłych części roślin, które blokują przepływ wody i powietrza. Dzięki oczyszczeniu trawnika i po wzruszeniu gleby, lepiej chłonie ona nawozy. Jest też bardziej dotleniona i nawilżona. Sama trawa jest w lepszej kondycji.

Jak używać wertykulatora

Przed użyciem wertykulatora należy skosić trawnik. W czasie pierwszego przejazdu noże tnące powinny być ustawione na wysokość 5 mm. Każdy kolejny przejazd to zmiana głębokości, aż do osiągnięcia poziomu 10-15 mm. Po zakończeniu pracy należy uprzątnąć trawnik z wszelkich zanieczyszczeń.

Comments

Log in or register to post comments